Petr Rattay

Petr Rattay

Hlavní koordinátor Nové generace v České republice.
Web: http://novagenerace.com Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mnoho lidi si nedovede představit situaci mezi oběmi zeměmi. Když přijedete na hranice se severní Koreou tak to první co vás zaujme je vzdálenost ze Soulu. Je to tak 20-30 minut autem. Pak přijedete na místo, které mi připomínalo železnou oponu v Břeclavi za řekou.

Dostat se v jižní Koreji do míst, kde jsem byl je zázrak. Pokud na straně severní Koreji mají to stejné co na straně jižní tak je to holé šílenství. Obě země tam rozděluje řeka širší než Dunaj, pak následuje asi 500 metrový pás země, která je úplně holá a zablácená. Ve finále čeká na uprchlíky 5 metrový násep a na něm 5 metrový plot s ostnatým drátem. Následuje silnice pro vojáky a pak další plot s ostnatým drátem. Samozřejmě všude se pohybuji ozbrojení vojáci, kteří monitorují situaci a kontrolují 1x denně neporušenost plotu. Není se čemu divit. Severní Korea tvrdě potlačuje jakékoliv náznaky svobody a tak je opravdu zázrak pokud se někomu podaří utéci z tohoto velkého vězení. Modlitba tak sehrává nesmírně důležitou roli. Na konci 80. let minulého století nevěřilo mnoho lidí v pád železné opony. A přesto se to stalo. Díky Bohu za milost a za všechny, kteří se na pádu podíleli.

P. S. Tajné informace se nepodávají.

Mám velkou radost, že se mohu po delší době znovu ozvat a to se skvělou zprávou. Bůh nám otevírá dveře a Nová generace se tak nově rozjíždí u našich sousedů na Slovensku. Minulý týden jsme měli možnost prezentovat NG na konferenci mládeže slovenské AC, která nás pozvala.  Proto jsme vzali auto, služebníky, Bible NG, trička a další předměty, které používáme k propagaci a vyrazili jsme brzo ráno k Ružomberoku. Celý čas na konferenci jsme mohli využít k novým kontaktům a vzájemnému povzbuzení. Vraceli jsme se večer unavení a do postele jsem se dostal ve 2 ráno, ale byl jsem nadšený z toho, že máme podíl na zakládání misie na Slovensku. Kéž bychom mohli vysílat z naší země ještě mnohem více misijních týmů než jsme přijali. Tomuto kroku předcházely modlitby a setkání z národními vedoucími během několika posledních měsíců. Bůh vyslyšel modlitby, které vysíláme za sousední země. Věřím, že misie na slovenských školách se rozběhne už v následujícím školním roce. Díky vám všem za vaši podporu, modlitby a povzbuzení. P.S. Slovensko není jedinou zemí, která má zájem rozjet službu NG na školách. Budu rád když se připojíte k modlitbám za moudrost jak dál při zakládaní misie na školách v okolních zemích. Je to spojeno s personálním i finančním zajištěním, ale nic není nemožné těm kteří věříJ

Před pár dny jsme se vrátili z letošního Kristfestu kde jsme měli možnost sloužit asi 200 mladým lidem. Byl jsem moc rád, že jsem mohl vnímat Boží jednání mezi námi. Hned první večer byla konfrontována naše víra se situací v České republice. Podle posledního sčítání lidu patříme mezi nejvíce ateistické země Evropy. Otázkou zůstává jestli jsme opravdu tak ateistickým národem nebo jestli na tom nemá podíl náš národní odpor vůči církvi. Počet lidí, kteří věří v Boha je mnohem větší než počet těch, kteří jsou součástí živé církve. O to větší výzvě byli všichni posluchači vystaveni. Chceš vidět český národ změněný? Začni u sebe. Bůh hledá ty, kteří chtějí s Boží pomocí přemýšlet jako Ježíš, mluvit jako Ježíš a jednat jako Ježíš. Všechno bylo umocněno tím, že jsem z Boží milosti měl tu čest po slově Paula Hauckleyho vést v modlitbě 8 mládežníků k vydání svého života Bohu. Díky Bohu za každého jednotlivého mládežníka, který se rozhodne činit pokání a vydat svůj život tomu, který je dárcem života.

Hned druhé ráno po našem návratu z Kristfestu jsme se zapojili do příměstského fotbalového kempu, který děláme už asi 15 let. Každý rok nám během celého týdne přichází 60-80 dětí z místního sídliště. Letos nám přijelo pomoc 7 teenagerů z USA a tak přišlo více českých holek než obvykle. Dokonce se asi 10 z nich začalo zapojovat do tréninků i do následného programu ve kterém jsme děti každý den vedli k poznávání Božích pravidel a principů a kdy jsme jim mohli vysvětlovat evangelium a vést je k obrácení.

Nejmladším účastníkem byl náš 4-letý Filípek a po letošním kempu si chce fotbalový dres Barcelony koupit i naše Barunka.-) V úterý večer jsme uspořádali přátelský zápas proti romským mládežníkům. S kondičkou jsem na tom byl bledě ale co jsem nestíhal fyzicky jsem si vynahradil duchovně. Po zápase jsme pozvali celý tým do párty stanu kde jsme svědčili o tom jak Bůh přišel do našich životů, jak nás zachránil a jak nás používá ve službě druhým. Bylo moc povzbuzující dívat se do očí těch, kteří Boha neznají. Jeden z nich prosil o vysvobození od zlých představ a snů a rozhodl se jít za Bohem. S dalším klukem jsme měli možnost zalét semínko, které bylo zasazeno a povzbudit ho v hledání pravdy a v rozhodnutí vydat svůj život Bohu. Byl upřímný a věděl jsem že ho nemám tlačit k rozhodnutí, abych si ´udělal zářez na pažbě´ ale aby se sám přesvědčil o Boží lásce i nutnosti pokání. Požehnané dny. Petr

Minulý týden jsme se vrátili z Německého Kolína nad Rýnem kde jsme měli možnost být s dalšími desítkami studentů, kteří se rozhodli být misionáři na svých univerzitách. Cesta nám zabrala asi 12 hodin a tak jsme byli Bohu vděční když jsme ve 23:00 zaparkovali v křesťanském konferenčním centru. Celý týden byl ve znamení vyučování a to především o práci mezi studenty, mezi muslimy anebo o postavení žen v dnešní společnosti a církvi. Byl to čas učení, trénování a přípravy na nový školní rok, ale taky čas výzev a inspirace, protože jste v neustálém kontaktu s lidmi z jiných zemí a kultur. Český tým se skládal ze 6 Moraváků a 2 Texasanů a taky z 5 dětí. Bůh nás obohatil o nové přátele-spolubojovníky, rozšířil naše přemýšlení a dal nám výzvy do našich životů. Studenti Pro Krista pracují 30 let asi v 15 zemích Evropy, ale stále je spousta měst a univerzit kde není evangelium kázáno. V samotné Evropě jsou statisíce studentů ke kterým ta nejlepší zpráva ještě nedorazila. Speciálně se jedná o celý bývalý východní blok a Balkán. Další takovou zemí je Turecko kde studuje na univerzitách 800.000 lidí!!! Jsou to vzdělaní muslimové kteří budou mít v blízké budoucnosti vliv na vedení jejich země. Pro zajímavost v Česku máme asi 400.000 studentů na VŠ.

Mnohá univerzitní města, která byla kdysi centrem církve a vzdělání jsou dnes bez přímého vlivu církve bez jakéhokoliv vlivu církve na studenty. Mojí modlitbou tedy zůstává aby národ Husa a Komenského byl znovu národem, které se navrátí ke Kristu. Národem nad kterým se Bůh smiluje a učiní z něj národ kazatelů, misionářů a učitelů Božího slova tak jak to před pár stoletími započal.

Služebníků na univerzitách po celé Evropě je málo a počet těch co neznají Ježíše Krista a jsou na cestě do záhuby je obrovský. Ale náš Bůh je dobrý, připravuje si svůj lid, aby se evangelium dostalo i do škol a univerzit v Evropě.

Proste proto Pána žně ať vyšle dělníky na svoji žeň.

Petr